Maastrichtská smlouva

Byla podepsána v Maastrichtu 7. února 1992 jako Smlouva o Evropské unii, platnou se stala 1. listopadu 1993. Její platností Evropská společenství nezanikají, vzniká však kromě nich i Evropská unie, která Evropská společenství zahrnuje v prvním z tzv. tří pilířů. V tomto prvním pilíři je zahrnuta např. společná hospodářská, měnová, sociální a kulturní politika. O této oblasti (tzv. komunitární pilíř) bylo nadále rozhodováno kvalifikovanou většinou v Evropském parlamentu, Radě a Komisi. Druhým pilířem byla společná zahraniční a bezpečnostní politika, třetím spolupráce v oblasti justice a vnitřních věcí. Rozhodnutí o druhém a třetím pilíři (tzv. mezivládní pilíře) byla přijímána na základě jednomyslnosti členských států.
Maastrichtská smlouva navíc novelizovala některé předchozí smlouvy, např. Smlouvu o založení EHS (pozměněna na Smlouvu o založení Evropského společenství). Tato novelizace zahájila přípravy pro zavedení společné měny – eura. Dalším novým opatřením Smlouvy o EU bylo zavedení občanství Unie (popsáno výše).
Všechny informace jsou poskytovány v dobré víře a s maximální možnou přesností. Za případné nepřesnosti se redakce omlouvá. V případě zjištění chyby nás, prosím, kontaktujte pomocí formuláře v rubrice O nás.
Všechna práva vyhrazena
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one