Jednotný evropský akt (JEA)

Prioritou Jednotného evropského aktu, platného od 1. července 1987, byla příprava společného (vnitřního) trhu a celkové rozšíření oblastí integrace. Mezi kroky k naplnění tohoto cíle patří např. zúžení spolupráce v oblasti životního prostředí, vědy a technologií.
Akt reformoval i institucionální rámec ES. Do té doby přetrvávající demokratický deficit (nedostatek demokratického rozměru integrace) byl odstraněn přeměnou Společného shromáždění v Evropský parlament s volenými zástupci. Ten spolupracoval s Radou a rozhodoval např. o přijetí nových členů do ES. Zároveň byla právně zakotvena do té doby nepřesně stanovená úloha setkání nejvyšších představitelů členských států (prezidentů či předsedů vlád). Orgánem sdružujícím tyto představitele se stala Evropská rada, jíž byl přiznán vůdčí politický charakter. Aby byl systém rozhodování účinnější (vzhedem k narůstajícímu počtu členů), rozhodnutí Rady začala být přijímána kvalifikovanou většinou.
JEA tedy celkově zefektivnil politický a právní systém Evropských společenství, aby tak mohla pružněji reagovat na politické a ekonomické změny ve světě.
Všechny informace jsou poskytovány v dobré víře a s maximální možnou přesností. Za případné nepřesnosti se redakce omlouvá. V případě zjištění chyby nás, prosím, kontaktujte pomocí formuláře v rubrice O nás.
Všechna práva vyhrazena
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one